Wyszukuję...
wtorek, 23 września 2014

Warhammer 40 000 - Space Marines: znaki i emblematy


Witam serdecznie drodzy Czytelnicy!

Korzystając z chwili wolnego czasu chciałbym popełnić krótki artykuł dotyczący odznaczeń, symboliki i emblematów wykorzystywanych przez zakony Space Marines. Postanowiłem zachować oryginalne nazwy odznaczeń, by nie wprowadzać zamieszania moim niedokładnym tłumaczeniem. Nie pozostaje mi nic innego jak zaprosić do lektury!


I.

The Iron Halo

Space Marine który na polu bitwy wykaże się niebywałą odwagą i brawurą, może zostać odznaczony dokładnie tym emblematem. Jest to jeden z najstarszych symboli, znany niemal od początków Imperium. Umieszcza się go na zbroi w formie grawerunku, malunku lub jako wyryty znak - koniecznie w czerwonym kolorze. Jeżeli The Iron Halo pojawia się na sztandarze Zakonu lub Kompanii, stanowi to oczywisty znak wyjątkowych bitewnych zasług, znacznie przyćmiewających zwykłe oddanie i brawurę Space Marines.

II.

The Marksman`s Honour

Jest to symbol przyznawany nieprzeciętnie dobrym strzelcom lub obserwatorom. Kodeks wyróżnia dla niego jeszcze jedne zastosowanie - dowódcy są w stanie niezwykle szybko wyłuskać z drużyny jednostki o wysokich zdolnościach bojowych i w ogniu bitwy przekazać im błyskawicznie odpowiednie rozkazy. Wierzy się, że w każdej odznace znajduje się fragment złotej łuski wystrzelonej z boltera Roboute Guillimana.

III.

The Iron Skull

Jest to jedna z najbardziej tradycyjnych odznak, sięgająca korzeniami do początków istnienia Space Marines. Stanowi standardowe oznaczenie rangi Sierżanta i umiejscowiona jest na naramienniku oraz/lub na hełmie. Przyznawana jest wraz z awansem na stopień dowódczy.

IV.

The Imperialis

Znak ten wywodzi się z czasów Herezji Horusa - wykorzystywany był jako symbol przez lojalne Imperatorowi Zakony. Od tamtych czasów stanowi ucieleśnienie idei prawego, słusznego zwycięstwa. Umieszczany jest najczęściej na pancerzu od strony klatki piersiowej. Znaleźć go można również jako formę wykończenia flag i sztandarów. 

V.

Machina Opus

Jest to symbol używany przez Adeptus Mechanicus. Przyznawany jest on każdemu akolicie, który przejdzie rygorystyczne, pełne tajemnych rytuałów szkolenie na Marsie. Noszący go Techmarine manifestuje swe pełne oddanie Bogu-Maszynie i dopuszczony jest do sekretów, skrywanych w wielkich marsjańskich kuźniach i warsztatach.

VI.

The Crux Terminatus

Jedynie najbardziej doświadczeni Marines, uhonorowani możliwością walki w terminatorskich pancerzach, mogą nosić ten emblemat. Symbol przybiera różne formy, jego kształt i forma nie są ściśle określone. Według mitów, każdy Crux Terminatus zawiera drobny, mikroskopijny fragment zbroi Imperatora, w której walczył z Horusem na pokładzie jego flagowego okrętu. Mniejsze odpowiedniki tego odznaczenia są umieszczane na zwykłych, "codziennych" zbrojach weteranów.

VII.

Imperial Laurel

Imperialnym laurem odznaczani są Marines, którzy dowiedli na polu bitwy niezwykłego męstwa, które doprowadziło do zwycięstwa w starciu. Laur wkomponowywany jest zazwyczaj w hełm lub noszony jak korona. Posiadacz znaku otaczany jest szacunkiem i często dostępuje godności dzierżenia sztandaru Kompanii lub Zakonu.

VIII.

Purity Seal

Pieczęcie nie są stricte odznaczeniem - stanowią raczej formę błogosławieństwa. Przed każdą nową kampanią prowadzoną przez Zakon, Kapelani przechodzą wśród dumnych szeregów wojowników, intonując swe litanie i modlitwy, by tchnąć w zwoje moc i wolę Imperatora. Szczególnie ważne osobistości i bohaterowie, otrzymują specjalnie przygotowane, unikalne pieczęcie i inkantacje.

IX.

Skull and Motto

Oprócz The Iron Skull, istnieje olbrzymia ilość symboli i odznaczeń, których motywem przewodnim jest czaszka. Często łączone są z krótkim mottem i umieszczane na naramiennikach, nagolennikach, hełmach, broni, pojazdach. Czaszka stanowi najznamienitszy symbol więzi z Imperatorem i pełnego oddania jego sprawie.

X.

The Prime Helix

Jest to godło wykorzystywane przez Aptekarzy (Konsyliarzy). Czerwony kolor symbolizuje zarówno geno-ziarno, jak i fakt (ideę), że nawet po swej śmierci Space Marine pozostaje na zawsze ze swoim Zakonem. Prime Helix umieszczane jest na naramiennikach i sztandarach.


Na dzisiaj to już wszystko - jeżeli macie jakieś uwagi, komentarze lub prośby, dajcie znak w komentarzach.

Żródło: Insignium Astrates

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 
Back to top!