Wyszukuję...
piątek, 26 września 2014

Biblioteka Geeka - Kodeksy Space Marines

Czołem!

Chciałbym tym wpisem zapoczątkować bardzo prostą, cotygodniową serię, której zadaniem jest zgromadzenie listy pozycji i publikacji na konkretny, warhammerowy temat. Posty będą się ukazywać (mam nadzieję) w każdy piątek i niezmiennie poświęcać je będę konkretnej armii, kampanii lub serii podręczników. Zdaję sobie sprawę że podobne wpisy na pewno można znaleźć w sieci, ale zwyczajnie chce mi się to zrobić dla własnej satysfakcji, pooglądania starych okładek, poczytania spisów treści. Liczę że i Wy znajdziecie sekundkę na rzucenie okiem, a może nawet zostawienie komentarza.
By ułatwić Wam zadanie, rzucę pytaniem - od której książki zaczęliście swoją przygodę z armią Space Marines? W moim wypadku był to czwartoedycyjny kodeks :)

***

Unfortunately polish language only. Please check other posts and galleries ;) Kind regards!


I.
Rogue Trader

Rok wydania: 1987
Autor: Rick Priestley
Liczba stron: Nie dotyczy [jest to rulebook z wpisanymi zasadami Space Marines, a nie osobna książka im poświęcona]

Wydana 27 lat (!) temu książka, praszczur znanego nam dzisiaj systemu zawierała podstawowe zasady dla jednostek Space Marines. Sam system był wtedy silnym miksem gry fabularnej i bitewnej. Jak wiemy z czasem szale przechyliły się na prawą stronę, by stworzyć przebogaty świat zasad, armii i modeli. W książce zawarte są informacje o nieistniejących dziś "w świecie gry" rasach Squatów, Zoatów i Slannów. Za przepiękną ilustracją okładki narysowanej przez Johna Sibbicka, znajdziemy między innymi:

- Sekcję poświęconą zasadom walki
- Scenariusz walki Zakonu Imperial Fists z Orkami na Światach Rynn
- Sekcję traktującą o uzbrojeniu
- Rozdział o świecie gry
- Zbiór zasad dla zaawansowanych graczy

II.
Codex: Imperialis

Rok wydania: 1993
Autorzy: Rick Priestley, Andy Chambers
Ilość stron: 96

Książka została wydana jako suplement do 2 edycji Warhammera 40 000. Zawiera opisy i zasady dla wszystkich armii występujących w grze, w tym Space Marines. John Blanche wykonał konkretną robotę z okładką, która dzisiaj wygląda już bardzo, bardzo oldschoolowo ;) Wnętrze w całości czarno-białe. Jest to ostatni raz, kiedy wojownicy Imperatora nie posiadają swojej własnej publikacji.

III.
 Codex: Ultramarines

Rok wydania: 1995
Autorzy: Rick Priestley, Alan Merrett, Jervis Johnson
Ilość stron: 97

Pierwszy kodeks poświęcony tylko i wyłącznie armii Space Marines. Jak łatwo możecie się domyślić, tematyka obraca się głównie wokół Zakonu Ultramarines. Sama forma wydawnicza przyjęła się bardzo dobrze i w późniejszym czasie ewoluowała do jednego, głównego kodeksu Space Marines oraz pobocznych książek poświęconych najważniejszym zakonom (w tej postaci przetrwało to do dzisiaj). Klasyczna, oldschoolowa okładka Dave`a Gallaghera, czarno-białe wnętrze i kolorowa wkładka ze zdjęciami pomalowanych miniatur. Wszystko napisane zostało z myślą o 2 edycji gry.

IV.
Codex: Space Marines

Rok wydania: 1997
Autorzy: Jervis Johnson, Gavin Thorpe, Andy Chambers
Ilość stron: 48

Ta niezbyt gruba książeczka to pełnoprawny, wydany do 3 edycji Warhammera 40 000, kodeks Space Marines. Okładka autorstwa Gallaghera, wnętrze ponownie czarno-białe wraz z kolorową wkładką - na długie lata stało się to standardem wydawniczym Games Workshop. Mała ilość stron została zrekompensowana późniejszymi edycjami, które jak sami zobaczycie stały się dużo obszerniejsze (i droższe :) ).

V.
Codex: Space Marines

Rok wydania: 2008
Autorzy: Pete Haines, Graham McNeill
Ilość stron: 80

Wydany po ośmiu latach oczekiwania, czwartoedycyjny kodeks przywitał nas wyśmienitą grafiką. Na okładce autorstwa Karla Kopinskiego widzimy Marneusa Calgara w otoczeniu jego straży honorowej - walczą oni z rojem Tyranidów. Książka ponownie skupiła się na Zakonie Ultramarines, jako wzorze wojowników-mnichów, całkowicie oddanych woli boskiego Imperatora. Niemal dwa razy grubsza od swojej poprzedniczki, zagościła na stołach bitewnych na trzy lata.

VI.
Codex: Space Marines

Rok wydania: 2008
Autor: Matthew Ward
Ilość stron: 144

W porównaniu z poprzednimi edycjami, prawdziwy kolos objętościowy! Pierwszy z kodeksów dedykowanych piątej edycji "czterdziestki". Napisany przez jednego autora (poprzednie cztery książki to dzieła wspólne), został przyozdobiony totalnie kijową (w mojej opinii) okładką autorstwa Alexa Boyda. 

VII.
Codes: Space Marines

Rok wydania: 2013
Autor: Robin Cruddace
Ilość stron: 180

Najnowszy, przepięknie wydany kodeks obowiązujący w szóstej i siódmej edycji Warhammera 40 000. Książka została przepięknie wydana - posiada twardą okładkę, a wszystkie strony wydrukowano w pełnym kolorze. Jest to też największy objętościowo kodeks w historii publikacji poświęconych Space Marines. Za całkiem niezłą ilustrację okładki odpowiada Raymond Swanland.

W tym odcinku to wszystko :) Mam nadzieję że w przyszły piątek zerkniecie na kolejny, poświęcony... Przekonacie się już wkrótce!

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 
Back to top!